Jak bojovat proti mšicím bez chemie

Mšice jsou malí, ale vytrvalí škůdci, kteří vysávají šťávy z rostlin, deformují listy a přenášejí choroby. Při silném napadení budete pravděpodobně muset sáhnout po silnějších insekticidních přípravcích, ale v první fázi boje proti mšicím můžete vyzkoušet přírodní metody proti mšicím.Jak bojovat proti mšicím bez chemie

Zdroj obrázku: Pixabay

Přírodní postřiky na mšice

Mezi nejoblíbenější biologické postřiky na mšice patří přípravky na bázi neemového oleje a s přírodními složkami.

  • NeemAzal je biologický insekticidní přípravek, který obsahuje výtažek z tropické rostliny Azadirachta indica. Je vhodný pro aplikaci na začátku napadení a během několika hodin po aplikaci zastavuje požerovou aktivitu škůdce. Kolonie mšic zanikne po několika dnech.
  • Agro Natura Rock Effect je kontaktní insekticid proti mšicím, který je založen na přírodních složkách. Díky tomu je šetrný k životnímu prostředí a vhodný pro ekologické zemědělství.
  • Neudosan AF je biologický postřik proti mšicím a dalším škůdcům, který je zároveň bezpečný pro užitečné organismy (např. včely, dravé vosičky a zlatoočky) a může být aplikován na zeleninu, ovoce i okrasné rostliny a dřeviny.
  • Postřik proti mšicím a sviluškám AgroBio je účinný insekticid na přírodní bázi, který na ošetřené rostlině vytváří ochranný lepivý povlak, který škůdce zahubí. Je vhodný pro ochranu ovocných plodin a dřevin, zeleniny i okrasných rostlin. Pro okamžitou aplikaci můžete zvolit INPORO PS Proti mšicím a sviluškám s praktickým rozprašovačem.
  • Natura saví škůdci je přírodní prostředek vhodný pro biopěstování. Snižuje požerovou aktivitu mšic, a navíc posiluje zdraví rostlin a jejich odolnost proti škůdcům.
  • Prev Gard je biologický insekticidní přípravek využívající pomerančovou silicí, který účinkuje na celou řadu škůdců (molice, mšice, červce, puklice, svilušky, smutnice, třásněnky) a také na padlí, houbové choroby a rzi.

Lepové lapače na mšice

Lepové lapače na mšice jsou jednoduchým, ekologickým a efektivním nástrojem, jak monitorovat a redukovat populaci mšic. Žlutá barva lapače je pro mšice velmi atraktivní a díky lepivému povrchu se mšice při nepatrném kontaktu přilepí.

Lapače by měly být umístěny blízko napadených rostlin nebo v jejich bezprostřední blízkosti, ideálně ve výšce a v blízkosti listů, kde se mšice nejčastěji vyskytují.

Jak vyrobit domácí postřik na mšice

Existuje několik účinných domácích postřiků, které můžete snadno vyrobit doma z běžných surovin. Podomácku vyrobené přípravky na mšice ale nemusí být vždy 100% účinné a bude nutné použít profesionální přípravky na mšice. 

Postřik na mšice z jedlé sody

Jedlá soda je známá svou schopností ničit škůdce díky své zásadité povaze, která narušuje ochranný obal mšic. Na přípravu tohoto postřiku smíchejte 1 lžičku jedlé sody s litrem vody a přidejte několik kapek tekutého mýdla, aby se postřik lépe přichytil na listech rostlin.

Postřik na mšice z octa

Ocet je další účinnou složkou pro boj s mšicemi. Kyselina octová v octu může mšice odradit a zničit. Pro přípravu octového postřiku smíchejte 1 šálek octa s 3 šálky vody. Nejdříve ale doporučujeme vyzkoušet postřik na malé části rostliny, a sledovat reakci, protože je tato směs poměrně silná a některým rostlinám by nemusela sednout.

Postřik na mšice z mléka

Mléčný postřik funguje nejen proti mšicím, ale také jako hnojivo díky obsahu živin. Smíchejte 1 díl mléka s 2 díly vody a postříkejte rostliny. Mléko vytváří na povrchu rostliny ochrannou vrstvu, která mšicím ztěžuje přístup k rostlinným šťávám.

Mýdlový postřik na mšice

Mýdlový postřik je klasickou metodou, jak se zbavit mšic. Použijte jemné, přírodní mýdlo, které nezpůsobí poškození rostlin. Smíchejte 1 lžíci mýdla s litrem vody a aplikujte na napadené rostliny.

Postřik na mšice z kopřiv

Výluh z kopřiv funguje jako účinný repelent, a navíc posiluje i samotnou rostlinu a její odolnost před škůdci. Naložte hrst čerstvých kopřiv do vody a nechte stát několik dní. Poté výluh zřeďte vodou v poměru 1:10 a aplikujte na rostliny.

Olejový postřik na mšice

Olejové postřiky (např. s použitím řepkového nebo olivového oleje) fungují tak, že dusí mšice tím, že jim brání v dýchání. Smíchejte 1 lžíci oleje s 1 litrem vody a přidejte několik kapek mýdla.

Česnekový postřik na mšice

Česnek je známý svými repelentními vlastnostmi. Rozdrťte několik stroužků česneku a nechte je louhovat v litru vody po dobu 24 hodin. Poté postřik přeceďte a aplikujte na rostliny.

Tabákový postřik na mšice

Na přípravu tabákového postřiku smíchejte 1 hrst tabáku (nepoužívejte nedopalky z cigaret) s 1 litrem vody. Nechte směs louhovat přes noc, poté sceďte a přidejte několik kapek mýdla. Postřik aplikujte na napadené rostliny. Tabákový postřik ale není vhodný pro jedlé rostliny kvůli obsahu nikotinu.

Postřik na mšice z hřebíčku a skořice

Hřebíček a skořice mají silné aromatické vlastnosti, které mšice odpuzují. Připravte výluh z 1 lžíce hřebíčku a 1 lžíce skořice v litru vody, nechte stát přes noc a poté přefiltrujte.

Postřik na mšice z tymiánu

Tymián má antibakteriální a repelentní vlastnosti, což můžete proti mšicím využít. Uvařte silný čaj z tymiánu, nechte vychladnout a použijte jako postřik.

Levandulový postřik na mšice

Levandule je známá svými odpuzujícími účinky proti hmyzu. Připravte výluh z levandulových květů nebo použijte několik kapek levandulového esenciálního oleje ve vodě.

Kajenský pepř na mšice

Kajenský pepř má silný účinek proti mšicím díky své pikantnosti. Smíchejte 1 lžičku kajenského pepře s litrem vody a přidejte několik kapek mýdla.

Kávová sedlina proti mšicím

Kávová sedlina je nejen skvělým hnojivem, ale navíc odpuzuje mšice. Rozsypte kávovou sedlinu kolem základny rostlin nebo ji smíchejte s vodou a aplikujte jako postřik.Přírodní metody na mšice

Zdroj obrázku: Pixabay

Další přírodní metody a babské rady na mšice

Mechanické odstranění

Na začátku můžete mšice odstranit ručně pomocí prstů (v rukavicích) nebo jemného kartáčku. Také je můžete z rostliny smýt silným proudem vody, buďte ale opatrní, abyste rostlinu nepoškodili.

Postřik na mšice z jaru

Jarová voda obalí mšice a naruší jejich dýchací systém. Smíchejte 1 lžičku tekutého jaru s litrem vody a aplikujte postřik na napadené rostliny. I když jarová voda může mšice zahubit, není pro rostliny úplně ideální, protože může narušit jejich ochrannou vrstvu. Syntetické látky v jaru mohou také negativně ovlivnit půdu, vodní zdroje i užitečný hmyz.

Přírodní repelentní rostliny

Vysaďte na zahradě nebo na balkóně tyto přírodní repelentní rostliny, které vám pomohou odpudit škůdce, a navíc mohou přilákat užitečný hmyz, který mšice loví. Mezi repelentní a zároveň krásné rostliny patří měsíček lékařský, afrikány (aksamitníky) nebo levandule.

Praktické repelentní rostliny, které využijete i v kuchyni jsou česnek, cibule, kopr, koriandr a tymián. Tyto byliny navíc přitahují přirozené predátory mšic.

Využití přirozených predátorů

Přilákejte přirozené predátory mšic, jako jsou slunéčka sedmitečná, zlatoočky nebo pestřenky. Můžete je přilákat výsadbou kvetoucích rostlin, které poskytující nektar a pyl, jako jsou kopr, koriandr, heřmánek, řebříček, měsíček nebo kmín.

Také můžete vytvořit nebo pořídit hmyzí hotel, který užitečnému hmyzu poskytne úkryt před predátory i nepříznivým počasím, a také jim poslouží jako ideální místo pro přezimování.

Naplňte hmyzí hotel různými materiály jako jsou dřevěné špalíky s vyvrtanými otvory, šišky, sláma, bambusové tyčky nebo duté větvičky. Každý materiál přiláká jiný druh užitečného hmyzu. Umístěte hmyzí hotel na slunné místo chráněné před deštěm a větrem, ideálně blízko květin a rostlin, které jim poskytují potravu.

Vždy je důležitá prevence a pravidelná kontrola rostlin, aby se problémy s mšicemi začaly řešit včas. Použitím domácích postřiků, přírodních repelentních rostlin a přilákáním přirozených predátorů můžete mšice od svých rostlin odradit. Pokud by ale napadení bylo silné a přírodní metody by nefungovaly, nebojte se využít profesionální postřiky proti mšicím.

Naše přípravky proti mšicím

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: