Krtci mají v přírodě své nezastupitelné místo, pomáhají provzdušňovat půdu a likvidovat škodlivý hmyz. Když se ale prokopou až do vaší zahrady, mohou způsobovat více škody než užitku. Plašiče krtků patří mezi humánní a ekologické metody, jak krtky odradit od návštěvy vašeho trávníku nebo záhonů a pomocí obyčejné PET lahve si můžete několik plašičů sami vyrobit.
Proč vibrace a zvuky krtky odpuzují?
Krtci mají velmi citlivý sluch a hmat a kvůli tomu je vibrace půdy velmi znervózňuje, protože je varuje před možným nebezpečím (např. predátory nebo sesuvem zeminy). Když tedy do půdy přenášíme otřesy nebo zvuky, krtci se instinktivně přesunou jinam.
Nevýhody domácích plašičů krtků
Podomácku vyrobené plašiče z PET lahve a větrníky vytváří vibrace, které se přenášejí skrz zapíchnutou tyč do země a díky tomu, že vítr fouká nepravidelně, nedochází k tomu, že by si krtci na zvuk zvykli. Problém ale nastane, když je bezvětří, protože domácí plašiče jsou poháněny větrem a krtci se mohou vrátit, když vítr na delší dobu ustane. To se profesionálním plašičům na krtky nestane.
Jeden plašič z PET lahve obvykle ovlivní jen okruh cca 10 metrů. Na větší zahradu je potřeba instalovat více kusů. Plašiče z PET lahví a větrníků jsou dobrým dočasným nebo doplňkovým řešením, ale nemusejí stačit jako jediná ochrana proti krtkům. PET lahve a větrníky také nemusí esteticky zapadat do upravených okrasných zahrad.
Naše přípravky proti krtkům
Jak vyrobit plašič krtků z PET lahve
Výroba plašiče z PET lahve je velmi jednoduchá a budete potřebovat jen pár základních věcí, které už doma pravděpodobně máte.
Co budete potřebovat:
- PET láhev 1,5–2 l (čím větší, tím lépe zachytí vítr).
- Ocelová tyčka nebo drát (dlouhá alespoň 50 cm).
- Nůžky nebo řezačka na plast.
- Vrtačka nebo hřebík (k propíchnutí víčka).
Před použitím láhev důkladně omyjte a odstraňte z ní veškeré etikety a zbytky lepidla. V láhvi vystřihněte lopatky, aby se snadno pomocí větru otáčela. To uděláte tak, že stěny PET láhve rozstřihnete na 4–6 lopatek (širokých 3–5 cm) a mírně je prohnete, aby je vítr lépe zachytil.
Udělejte otvor ve víčku, propíchněte ho hřebíkem nebo vyvrtejte otvor o průměru 4–5 mm, aby byl jen nepatrně širší, než je průměr ocelové tyčky. Někdo doporučuje navíc namontovat po obvodu lahve tři šroubky, které budou při roztáčení lahve větrem cinkat o tyč.
Takto podomácku vyrobený plašič krtků umístěte ideálně do čerstvých krtinců nebo tam, kde je aktivita krtků největší. Tyčku zapíchněte hluboko do země (min. 30 cm) a nasaďte na ni upravenou PET lahev dnem vzhůru. Na větší zahradu bude potřeba více takových plašičů.
Jak vyrobit větrník proti krtkům z PET lahve
Z PET lahve také můžete vyrobit levný větrník proti krtkům. Principiálně funguje stejně, jako plašič z plastových lahví, jen vytvoříte větší lopatky pomocí více PET lahví.
Co budete potřebovat:
- 5 PET lahví (1,5–2 litry, nejlépe průhledné).
- Nůžky nebo řezák.
- Lepidlo (tavná pistole nebo vteřinové lepidlo).
- Ocelová tyč nebo kovový drát (50–70 cm).
- Vrtačka nebo hřebík (k propíchnutí víčka).
Odstřihněte dno ze čtyř lahví (výška cca 5–7 cm), které budou použity na lopatky, které budou vítr nabírat. Nalepte čtyři dna z lahví rovnoměrně kolem obvodu páté lahve jako lopatky (v jednom směru, jako ve tvaru větrné turbíny).
Propíchněte víčko láhve hřebíkem nebo vyvrtejte otvor, který bude sotva větší než průměr tyče. Drát nebo ocelovou tyčku zapíchněte min. 30 cm hluboko do krtince nebo místa s výskytem krtků a nasaďte na ni vyrobený plastový větrník.
Další metody plašení krtků
Domácí plastové plašiče krtků nemusí někdy stačit a bude potřeba proti těmto vytrvalým kopáčům nasadit silnější zbraně a zvuky. Nezapomínejte ale na to, že krtek je v České republice chráněný, takže vždy volte humánní a neškodné metody, jako je chycení krtka do pasti a přesun na vhodnější místo, nebo použití odpuzovačů na krtky.
Profesionální plašiče krtků
Když domácí plašiče nestačí, přichází na řadu profesionální plašiče krtků. Princip plašičů spočívá v tom, že vytvářejí pro krtky nepříjemné podmínky, aniž by jim fyzicky ublížily. Nejčastěji využívají vibrace a zvuky nebo kombinaci obou metod. Moderní přístroje navíc používají nepravidelné intervaly aktivace, aby si na ně krtci nezvykli.
Na trhu najdeme několik základních typů plašičů na krtky. Vybírat můžete vibrační, akustické, pachové nebo kombinované. Pro slunné zahrady jsou perfektní také solární odpuzovače krtků, kde fungují zcela autonomně bez nutnosti výměny baterií. Kombinované plašiče pak nabízejí nejvyšší účinnost díky propojení několika technologií, obvykle kombinují vibrace, zvuk a někdy i světelné efekty.
Přírodní odpuzovače krtků
Vysaďte na zahradě rostliny, které krtkům přirozeně vadí, jako je řeřicha, afrikány, česnek a cibule. Zasaďte je na okraj zahrady jako přírodní bariéru proti vstupu nebo přímo do záhonů, kde jsou krtci aktivní.
Rostliny, které krtci nesnášejí:
- Afrikány – Jejich kořeny uvolňují látky, které krtci nemají rádi.
- Česnek a cibule – Silná vůně je pro krtky nepříjemná.
- Narcisy – Cibuloviny obsahují toxické látky, kterým se krtci instinktivně vyhýbají.
- Máta a meduňka – Aromatické byliny mohou pomoci, ale účinek je slabší.
Krtci mají rádi měkkou půdu plnou žížal, takže jim pobyt můžete znepříjemnit vysazením rostlin s hlubokými kořeny, jako má levandule, rozmarýn nebo tymián. Jejich kořeny zpevní půdu a krtkům se tam nebude chtít kopat.
Nejlepších výsledků dosáhnete, když začnete plašiče na krtky používat preventivně, ideálně brzy na jaře, než se krtci ve vaší zahradě zabydlí. Kombinace několika plašičů s dalšími přírodními metodami, jako jsou odpuzující rostliny, vytvoří pro krtky tak nepříjemné prostředí, že raději zamíří jinam.