Je legální otrávit kunu? Je kuna v ČR chráněná?

Když se kuny dostanou do blízkosti lidských obydlí a pozemků, stávají se skutečně nevítanými hosty. Způsobují škody na izolacích, ničí kabely v autech, napadají drůbež, a když se vám usídlí na půdě, jen tak snadno se jich nezbavíte. Pokud je situace s kunami zoufalá a přemýšlíte o tom, jak tyto škůdce zlikvidovat, přečtěte si nejdříve, jak se zbavit kun legálně.Jak otrávit kunu

Zdroj obrázku: Freepik

Je kuna v ČR chráněná?

Ano, kuna je v České republice chráněná, ale pouze částečně. V období od 1. listopadu do konce února je možné kunu odchytit nebo jinak usmrtit, ale pouze v případě, že se nachází v obydlených oblastech a způsobuje škody.

Mimo toto období se však jedná o chráněný druh a její zabití je nezákonné. Během jarních a letních měsíců (od března do září) jsou kuny chráněné, protože v tomto období hnízdí a pečují o mláďata. Tento zákonný rámec tak respektuje přirozený cyklus kuny a zajišťuje, aby nedocházelo ke zbytečnému zabíjení zvířat v době, kdy jsou nejzranitelnější.

Jsou jedy na kuny povolené?

Ne, jedy na kuny nesmíte použít, protože v České republice je trávení kun zakázáno. Použití jedů k likvidaci volně žijících zvířat je považováno za nehumánní a může mít závažné důsledky pro ostatní živočichy, domácí mazlíčky, a dokonce i lidi.

Zákon o ochraně přírody a krajiny tímto opatřením chrání celkovou biodiverzitu a podporuje humánní metody odchytu, které minimalizují utrpení zvířat.

Jak ulovit a zlikvidovat kunu v souladu se zákonem?

Pokud se potýkáte s problémy s kunou a chcete ji ulovit a zlikvidovat v souladu se zákonem v České republice, můžete použít povolené přípravky proti kunám a postupovat následujícími způsoby.

Živolovné pasti (sklopce)

Živolovné pasti neboli sklopce na kuny, jsou jedním z nejhumánnějších způsobů, jak ulovit kunu. Tyto pasti chytí zvíře živé, což vám umožní jej později vypustit na vhodném místě daleko od obytných oblastí.

Sklopce umístěte na místa, kde je kuna aktivní a kde se často objevuje. Hledejte stopy, jako jsou otisky tlap, trus nebo poškozené plody. Ujistěte se, že sklopec je umístěn na stabilním a bezpečném místě, kde je chráněn před deštěm a sluncem a pravidelně jej kontrolujte, aby chycené zvíře dlouho netrpělo. Použijte návnady na kuny, nebo do sklopce umístěte kousky masa či ovoce.

Plašiče kun

Plašiče na kuny využívají vysoce citlivý sluch kun a vydávají intenzivní zvukové vlny, které mohou kuny velmi účinně odradit od vstupu do takto chráněné oblasti. Plašiče vydávají ultrazvukové signály, které jsou pro kuny nepříjemné, ale pro lidi a domácí zvířata neškodné.

Spreje proti kunám

Odpuzující spreje na kuny působí jako pachové repelenty a odrazují kuny od vstupu na váš pozemek, zahradu, nebo půdu. Jejich účinek trvá několik týdnů až měsíců, takže jedna aplikace vydrží funkční poměrně dlouho.

Pokud jste si všimli ohlodaných kabelů v motoru vašeho auta, existují i spreje proti kunám v autě, které chrání kabely, brzdové hadičky, elektrické přístroje, hadice a svazky izolovaných drátů před okusováním a ničením.

Pachové ohradníky a kuličky na kuny

Další efektivní metodou pachové ohradníky proti kunám a speciální vonné kuličky proti kunám. Tyto přípravky využívají silné pachy, které kuny odrazují. Můžete je umístit kolem vstupů do domu nebo na místa, kde se kuna často objevuje.

Pachové přípravky proti kunám sice nejsou vhodné do interiéru, ale pro ochranu pozemku, půdy či motoru auta před kunami jsou perfektní.Kuna je chráněná

Zdroj obrázku: Pixabay

Prevence před výskytem kun

Prevence je klíčová. Zabezpečte svůj dům tak, aby kuny neměly možnost se dostat dovnitř. Uzavřete všechny otvory, kterými by se mohly dostat do půdy, pod střechu nebo do jiných částí budovy.

Také můžete využít přírodní odpuzovače kun, jako jsou některé aromatické rostliny. Kuny například nemají rády vůni eukalyptu nebo máty, které díky tomu mohou v okolí domu a na zahradě působit jako přirozený repelent. Stejně tak můžete použít esenciální oleje s intenzivními vůněmi jako mátový nebo citronelový olej, stačí použít několik kapek oleje na bavlněné kuličky a rozložit je v místech, kde jste zaznamenali aktivitu kun.

Odborná pomoc

Pokud si nejste jisti, jak správně postupovat, kontaktujte odborníky, kteří se specializují na bezpečný odchyt škůdců. Mnozí z nich používají moderní metody a technologie, které zvířatům při odchytu minimalizují stres a zajišťují, že se problém s kunami vyřeší rychle a efektivně.

Získání povolení

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete kunu usmrtit, budete potřebovat povolení od orgánů ochrany přírody. To je nezbytné, protože kuna je částečně chráněná, a usmrcení bez povolení by bylo nelegální. Povolení obvykle uděluje místně příslušný úřad ochrany přírody, a to na základě prokázání, že kuna způsobuje významné škody nebo riziko pro zdraví.

Likvidace kuny pomocí jedů je v České republice nelegální a může mít vážné důsledky pro životní prostředí i jiné živočichy. Pokud máte problém s kunami, využijte živolovné pasti, pachové repelenty a ultrazvukové plašiče. Při déletrvajícím problému se neváhejte obrátit na profesionály, kteří zvíře bezpečně odchytí. Myslete také na prevenci, abyste v budoucnu předešli dalším problémům s kunami.

Naše přípravky proti kunám

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: