Nejčastější saví a žraví škůdci rostlin

Saví a žraví škůdci rostlin patří mezi nejčastější a nejvíce problematické nepřátele v zahradách a na polích. Tyto škůdce charakterizuje jejich způsob stravování – sají a požírají rostlinné šťávy z listů, stonků, květů nebo kořenů, čímž oslabují rostliny a mohou přenášet různé rostlinné nemoci. Jak škůdce odhalit a účinně je zlikvidovat?

Mšice

Mšice jsou malí škůdci, obvykle měří jen několik milimetrů, ale jsou stále viditelné pouhým okem. a mohou mít různé barvy včetně zelené, černé, žluté nebo růžové. Často vytvářejí husté kolonie a vyskytují se na nových výhonech nebo na spodní straně listů.

Jak poznat a zlikvidovat mšice

Zdroj obrázku: PxHere

Jak mšice škodí

Mšice sají rostlinné šťávy, což může vést k deformaci listů, zpomalení růstu a vývoji sazovité plísně na vylučované medovici.

Mezi nejvíce ohrožené rostliny patří růže, okurky a jiné tykvovité rostliny a kapustové rostliny jako je brokolice, kapusta nebo květák. Potrápit nás také mohou mšice na pokojových rostlinách.

Jak zlikvidovat mšice

Na likvidaci mšic existují účinné přípravky proti mšicím, můžete použít lepové lapače na mšice které jsou díky výrazné žluté barvě pro mšice neodolatelné a po přilákání se hmyz na lepový lapač chytí.

Můžete použít také postřiky proti mšicím nebo insekticidy na mšice, které jsou vysoce účinné při likvidaci velkých kolonií mšic, při aplikaci je ale potřeba dodržovat pokyny výrobce a postupovat opatrně.

Naše přípravky proti mšicím

Molice

Molice je malý okřídlený hmyz, měří přibližně 1-3 mm a mohou být pokryté voskovým povlakem, který jim pomáhá odolávat některým pesticidům. Jejich tělo i křídla jsou bílé.

Jak poznat a zlikvidovat molice

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Jak molice škodí

Molice se shlukují na spodní straně listů nebo na nových výhonech, kde sají šťávy napadených rostlin, které tím oslabují. Molice napadají mnoho rostlin, nejčastěji rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny jako jsou gerbery, fuchsie a velkokvěté muškáty.

Jak zlikvidovat molice

Na molice fungují podobné přípravky jako na mšice, můžete kombinovat více způsobů, nastražte na molice lepové lapače a podpořit vysoce účinnými postřiky Karate se Zeon technologií 5 CS nebo insekticidy Mospilan.

Svilušky

Svilušky jsou extrémně malí roztoči, kteří měří většinou méně než 1 mm, a jejich těla jsou štíhlá a podlouhlá. Barva může být bílá, žlutá, zelená, červená nebo hnědá.

Svilušky také můžete poznat díky jemným pavučinkám, které na napadených rostlinách vytváří. Kvůli jejich velikosti jsou ale často těžko rozpoznatelné pouhým okem, a to jim dává čas na množení.

Jak poznat a zlikvidovat Svilušky

Zdroj obrázku: Flickr

Jak svilušky škodí

Svilušky také oslabují rostliny sáním šťávy, a navíc mohou mezi rostlinami přenášet viry, což zvyšuje rozsah škod, které mohou způsobit. Svilušky jsou běžnými škůdci na paprikách, rajčatech, okurkách, jahodách a mnoha okrasných rostlinách.

Jak zlikvidovat svilušky

Pokud chcete nejdříve vyzkoušet ekologickou likvidaci svilušek, vyberte si z přípravků pro biologickou ochranu rostlin, jako je bylinková směs na svilušky. Při rozsáhlém zamoření zahrady, sadu, nebo vinice můžete použít dravé roztoče proti sviluškám.

Mezi oblíbené přípravky proti sviluškám patří ověřené insekticidy jako INPORO PS Proti mšicím a sviluškám, Postřik proti mšicím a sviluškám, nebo Vertimec proti sviluškám a vrtalkám.

Housenky

Housenky, larvální stádium motýlů, mohou být různých barev a velikostí, které se mohou výrazně lišit. Housenka může měřit na délku od několika milimetrů po několik centimetrů v délce, závisí to na jejich druhu a stádiu vývoje.

Stejně tak se liší barva housenek, která může zahrnovat širokou škálu barev, včetně zelené, hnědé, černé, žluté, oranžové, a dokonce i neonové barvy. Některé housenky mají také výrazné vzory, pruhy, skvrny nebo bodliny.

Jak poznat a zlikvidovat housenky

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Jak housenky škodí

Housenky jsou známé svou schopností způsobit rozsáhlé škody na listech, a dokonce i na plodech rostlin a stromů.

Housenky často napadají ovocné stromy jako jabloně, hrušně, švestky nebo broskvoně, stejně tak je můžeme najít na zeleninových záhonech, kde si pochutnávají na brokolici, kapustě, zelí, salátu, cuketě, rajčatech, paprikách a prakticky na čemkoli, co právě pěstujete. Často se můžete setkat i s housenkami na buxusu.

Jak zlikvidovat housenky

Housenky lze odhalit a odstranit ručně nebo využít přirozených nepřátel housenek, jako jsou ptáci. Mnoho druhů ptáků, jako je sýkora, pěnice, vrabec, nebo strnad se živí housenkami. Můžete na zahradě rozmístit krmítka, pítka nebo malé vodní prvky, které ptáky přilákají.

Tyto metody ale nemusí stačit, a proto můžete použít profesionální přípravky proti housenkám. K efektivní likvidaci vám poslouží postřiky na housenky nebo rychle působící insekticidy na housenky, které zároveň působí i proti dalším škůdcům. Na ochranu buxusů doporučujeme použít postřiky na zavíječe zimostrázového.

Naše přípravky proti housenkám

Červci a puklice

Červci jsou saví škůdci, mají podlouhlá, měkká těla, která jsou obvykle pokryta bílou voskovou vrstvou. Mezi červce patří i puklice, které se ale na rozdíl od červců nemohou na rostlině pohybovat a jsou na ní pevně přisáté.

Jak poznat a zlikvidovat červce

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Jak červci a puklice škodí

Červci i puklice sají šťávy z rostlin a mohou způsobit značné škody, zejména na mladých rostlinách a výhoncích. Červci se sice množí relativně pomalu, usazují se ale nejdříve na kořenech a až když je kořenový systém přeplněn, vydávají se sát na listy rostlin. Červců si tedy většinou všimnete až když začne na nadzemních částech rostlin tvořit bílé vatovité povlaky.

Tito saví škůdci jsou nebezpeční i kvůli tomu, že nejsou příliš vybíraví a napadají široké spektrum rostlin, mezi nejčastější patří ovocné stromy (jabloně, meruňky, višně), zelenina (cukety, okurky, rajčata, brambory atd.), a často je můžete najít i na pokojových rostlinách.

Jak zlikvidovat červce a puklice

Kvůli voskovému krytí jsou tito škůdci odolní a je efektivnější na ně použít profesionální insekticidy proti škůdcům rostlin. Můžete použít vysoce účinný Přípravek proti škůdcům Spruzit AF, který působí kontaktně a okamžitě i proti dalším škůdcům rostlin jako mšice, molice nebo svilušky. Na všechny druhy červců můžete použít také NATURA Rock Effect New v postřikovači. Na ochranu stromů proti puklicím můžete aplikovat Jarní ošetření jabloní, rybízu, maliníku a jahod.

Obaleči

Obaleč jablečný je druh motýla, který patří mezi škůdce ovocných stromů, zejména jabloní. Dospělí motýli obaleče jablečného mají šedohnědá až tmavě hnědá křídla s typickými bronzovými nebo měděnými znaky s leskem na jejich koncích. Rozpětí křídel je obvykle mezi 15-20 mm.

Larvy obaleče jsou krémové až růžově bílé s hnědou hlavou, dosahují délky asi 15-20 mm. Jsou to právě larvy, které způsobují škody na ovoce tím, že se živí jeho vnitřkem.

Jak poznat a zlikvidovat obaleče

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Jak obaleči škodí

Larvy obalečů se živí vnitřkem plodů, takže znehodnocují úrodu a mohou poškozovat i samotné stromy vyhryzáváním chodbiček ve dřevě.

Obaleči kladou vajíčka nejčastěji na listy nebo malé plody jabloní, hrušní, meruněk a broskvoní. Vylíhnuté larvy začnou na plodu hodovat a vykusují v něm chodbičky. Kvůli tomu je ovoce nejen znehodnoceno červivostí, ale také předčasně opadává a hnije.

Larva obaleče v jablku

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Jak zlikvidovat obaleče

Pro ekologické zemědělství jsou na likvidaci obalečů skvělou volbou parazitické hlístice proti obaleči jablečnému, které jsou jeho přirozeným nepřítelem. Motýly obalečů můžete redukovat rozmístěním žlutých lepových pásů, které jsou pro ně velmi lákavé a při kontaktu se na pásy přilepí. Velmi účinné jsou proti obalečům také insekticidní přípravky Mospilan 20SP a Karate na hubení savého a žravého hmyzu.

Klíčem k úspěchu v boji proti savým a žravým škůdcům je jejich včasná identifikace a rychlá reakce po jejich odhalení. Pravidelná kontrola rostlin a stromů může pomoci odhalit zárodek problémů se škůdci a zabránit tak většímu zamoření vaší zahrady nebo sadu. Díky prevenci a využití ochranných přípravků můžete udržet svou zahradu krásnou a produktivní.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: