Škůdci na bylinkách a jak se jich zbavit

Přestože bylinky díky své výrazné vůni často úspěšně odolávají útokům škůdců, existují výjimky, které mohou způsobit značné škody. Podíváme se na nejčastější škůdce bylinek, jak je rozpoznat a jak s nimi účinně bojovat.Škůdci na bylinkách

Zdroj obrázku: Pixabay

Nejčastější škůdci bylinek

Mezi nejčastější škůdce bylinek patří mšicemolicesviluškyslimácihousenky a další. Níže se podíváme na jednotlivé škůdce, jak je rozpoznat a jak s nimi účinně bojovat.

1. Mšice

Mšice jsou jedním z nejběžnějších škůdců rostlin včetně bylinek. Tito drobní saví škůdci se živí rostlinnými šťávami, což způsobuje deformaci listů, zpomalení růstu a oslabení rostliny. Mšice také vylučují lepkavou medovici, která může přitahovat další škůdce nebo způsobit vznik černých plísní.

Mšice jsou drobní zelení, černí, žlutí nebo dokonce i růžoví škůdci, kteří se často vyskytují ve skupinách na spodní straně listů nebo na mladých výhoncích. Přečtěte si náš praktický a podrobný návod, jak zlikvidovat mšice na bylinkách. V naší nabídce přípravků na mšice najdete vše, co pro jejich likvidaci potřebujete.

2. Molice

Molice jsou drobní bílí okřídlení škůdci, kteří se živí rostlinnými šťávami. Napadení molicemi způsobuje žloutnutí listů, jejich kroucení a opadávání. Při dotyku rostliny molice vzlétnou. Na spodní straně listů můžete vidět jejich vajíčka nebo larvy.

Použijte žluté lepové desky, které molice přitahují a zachytí a aplikujte přírodní insekticidy a postřiky, například Bylinky (Inporo), který je bezpečný pro jedlé rostliny. Také můžete připravit česnekový výluh (5 stroužků česneku na 1 l vody, nechte 24 hodin odstát) a aplikovat na rostliny.

3. Svilušky

Svilušky jsou drobní roztoči, kteří napadají listy bylinek. Vysávají obsah rostlinných buněk, což způsobuje drobné světlé skvrny na listech, jejich žloutnutí a opadávání. Na listech můžete při bližším pohledu spatřit jemné pavučinky.

Preferují suché prostředí, proto můžete ve skleníku nebo v bytě zvlhčit vzduch a znepříjemnit sviluškám pobyt na vašich bylinkách. Použijte přírodní insekticidy a pravidelně omývejte listy rostliny vodou, abyste svilušky mechanicky odstranili.

4. Slimáci

Slimáci nejčastěji napadají bylinky pěstované venku, zejména v období dešťů. Na listech zanechávají viditelné velké díry a slizové stopy. Stavějte slimákům kolem záhonu bariéry, použijte například měděné pásky proti slimákům a umístěte pasti na slimáky. Také se doporučuje slimáky manuálně sbírat v ranních nebo večerních hodinách.

Podívejte se na rady a tipy, jak na slimáky ekologicky a bez chemie a jak ochránit vaše bylinky před slizem a sežráním.

5. Housenky

Housenky na listech bylinek zanechávají viditelné velké díry a pokud jim nikdo nezabrání, mohou rostliny zcela zničit. Pokud je napadení malé, housenky stačí v první fázi odstranit ručně nebo proudem vody. Při větším napadení použijte biologické insekticidy, které jsou bezpečné pro bylinky a ekologické zahrady.

6. Smutnice

Smutnice jsou drobné černé mušky, jejichž larvy se živí kořínky rostlin. Bylinky napadené smutnicemi žloutnou a vadnou. Kromě toho můžete smutnice odhalit díky muškám, které poletují kolem rostliny a v substrátu jsou jejich larvy. Omezte zálivku, protože smutnice preferují vlhké prostředí a použijte žluté lepové pásky, které mušky zachytí.

Škůdci na bazalce a jak se jich zbavit

Bazalka, jedna z nejoblíbenějších bylinek v kuchyni, je známá svou intenzivní vůní a chutí. Přestože její aroma často škůdce odpuzuje, některé druhy hmyzu si na ní přesto pochutnávají. Nejčastějšími škůdci bazalky jsou molicemšice, svilušky a slimáci. Pokud se s nimi setkáte, je důležité jednat rychle.

Molice na bazalce

Použijte žluté lepové lapače na molice, které je přitahují a zachytí. Aplikujte přírodní insekticidy na molice, které fungují na bázi přírodních látek. Vyzkoušejte například NATURA SAVÍ ŠKŮDCI s rychlým účinkem proti molicím, mšicím, sviluškám a dalším savým škůdcům.  

Mšice na bazalce

Stejně jako na molice fungují i na mšice lepové lapače. Žlutá barva lapačů přitahuje škůdce díky tomu, že jim připomíná barvy květů. Pokud si mšice stihly rozmnožit do silné kolonie, aplikujte přírodní insekticidy proti mšicím. Na zahradě nebo balkóně můžete také vedle bazalky vysadit levanduli nebo rajčata, jejichž aroma mšice odpuzuje.

Svilušky na bazalce

Svilušky dokážou způsobit velké škody zejména ve sklenících, kdy je nejúčinnější řešení použití dravých roztočů proti sviluškám. Mimo skleník mohou na svilušky stačit lepové lapače na svilušky a přírodní insekticidy na svilušky, které jsou vhodné i pro ošetření bylinek a pro ekologické zemědělství. Pokud je to možné, zvyšte vlhkost vzduchu kolem rostliny, protože svilušky preferují suché prostředí.Škůdci na bazalce

Zdroj obrázku: Freepik

Škůdci na pažitce a jak se jich zbavit

Pažitka je nenáročná bylinka, která je oblíbená pro svou jemnou cibulovou chuť. Přestože je poměrně odolná, může být napadena mšicemi, případně i smutnicemi, pokud ji pěstujete v květináči.

Mšice na pažitce

Mšice se často usazují na jemných stoncích pažitky, kde sají rostlinné šťávy. To vede k oslabení rostliny, deformaci listů a předčasnému usychání. Zde platí to stejné jako u bazalky, použijte lepové lapače na mšice a aplikujte přírodní insekticidy proti mšicím. V první fázi likvidace můžete mšice z pažitky spláchnout i silným proudem vody. Vysaďte vedle pažitky levanduli nebo tymián, které mšice odpuzují.

Smutnice na pažitce

Smutnice jsou drobné černé mušky, jejichž larvy se živí kořínky rostlin. Pokud pěstujete pažitku v květináči, může se stát, se larvy smutnic začnou přiživovat na jejích koříncích, což způsobí vadnutí a žloutnutí pažitky.

Omezte zálivku, protože smutnice preferují vlhké prostředí a použijte žluté lepové pásky, které zachytí létající dospělé mušky smutnic. Navíc můžete posypat povrch zeminy vrstvou (cca 3 cm) křemičitého písku nebo keramzitu, čímž zabráníte dospělým smutnicím v kladení vajíček do květináče.

Škůdci na mátě a jak se jich zbavit

Máta je oblíbená bylinka, která je však náchylná k napadení škůdci, jako jsou mšicemolice, slimáci a mandelinky mátové.

Mšice na mátě

Mšice se často usazují na spodní straně listů máty, kde sají rostlinné šťávy. Preventivně vedle máty vysaďte levanduli, která mšice odpuzuje. Pokud je napadení malé, můžete mšice opláchnout silným proudem vody. Zaměřte se zejména na spodní strany listů, kde se mšice často ukrývají.

Proti mšicím použijte žluté lepové lapače a aplikujte přírodní insekticidy. Také můžete vyzkoušet kopřivový výluh, 500 g čerstvých kopřiv zalijte 5 litry vody a nechte 24 hodin louhovat. Poté sceďte a aplikujte na mátu postřikem.

Molice na mátě

Molice způsobují žloutnutí a opadávání listů máty. Stejně jako u ostatních savých škůdců fungují na molice žluté lepové lapače a přírodní insekticidy na molice.

Slimáci na mátě

To, že si slimáci pochutnávají na vaší mátě, poznáte snadno podle velkých děr a slizových stop. Nejúčinnější likvidace slimáků je manuální sběr (brzy ráno nebo večer), mechanické bariéry, například měděné pásky proti slimákům a granule na slimáky.

Mandelinka mátová

Mandelinka mátová je kovově lesklý brouk, který si pochutnává na voňavých listech máty. Jsou poměrně velké a snadno viditelné, což umožňuje jejich ruční sběr. Prohlédněte také spodní strany listů, kde mandelinky mátové kladou vajíčka. Opatrně odstraňte napadené listy nebo vajíčka setřete hadříkem. Pokud je napadení rozsáhlé a přírodní metody nepomáhají, můžete použít přírodní insekticidy.

Preventivní ochrana bylinek před škůdci

Prevence začíná již při výběru půdy a osiva. Použití kvalitního substrátu a zdravých semen je základem úspěšného pěstování bylinek. Myslete také na to, že bylinky mají různé nároky na světlo, vlhkost a prostor. Nesprávné podmínky mohou oslabit rostliny a zvýšit jejich náchylnost k napadení škůdci.

Většina bylinek, jako je bazalka, rozmarýn nebo tymián, vyžaduje slunné stanoviště. Máta a pažitka snesou i polostín. Zalévejte bylinky podle jejich potřeb. Přemokření podporuje vznik plísní a přitahuje škůdce, jako jsou smutnice.

Některé rostliny, jako levandule, měsíček lékařský, česnek a cibule přirozeně odpuzují škůdce díky svému intenzivnímu aroma. Vysaďte je vedle svých bylinek jako přirozenou ochranu.

Pravidelně kontrolujte listy rostlin, hlavně jejich spodní stranu, kde se často ukrývají mšice, molice nebo svilušky. Pokud objevíte napadené listy nebo výhonky, ihned je odstraňte a zlikvidujte. Udržujte okolí rostlin čisté a bez plevele, který může sloužit jako útočiště pro škůdce. Zdravé a dobře vyživené rostliny jsou odolnější vůči škůdcům. Používejte přírodní hnojiva, která podporují růst a zvyšují obranyschopnost rostlin.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: