Poradna

Napište nám svůj dotaz na info@potapnicek.cz - rádi vám poradíme.

mravenci ve srubu

Zelenková 12.4.2018 15:11
Dobrý den, prosím o radu, jaký vybrat přípravek proti mravencům v domě. Potřebovala bych něco, co možná nejšetrnějšího - máme 3 malé děti, psa a starý domek opravený v přírodním stylu, tudíž bych to tu nerada zaneřádila přílišnou chemií. Mravencům se u nás líbí, máme je pravděpodobně pod dřevěnou podlahou - vylézají téměř kdekoliv u stěn, takže se mi nedaří vystopovat, kde je hnízdo..., každý den se shromažďují jinde... Moc děkuji za radu, s pozdravem Tereza Zelenková

Admin 13.4.2018 9:42
Dobrý den,
určitě vám můžu doporučit přípravky řady Loxiran, se kterými jsou zákazníci dlouhodobě nejspokojenější. Fungují velmi dobře a zároveň si firma zakládá na tom, že všechny jejich produkty jsou vyrobené z přírodních látek a jsou biologicky rozložitelné.

Pro použití v domě je vhodný loxiran mravenčí bufet, který mravence nezabije hned, ale až zhruba po 10ti dnech. Mravenci tak kapalinou nakrmí i královnu a larvy a po těch 10-14 dnech dojde k vyhynutí celého mravenčího společenství.

Další přípravek který používají lidé na chalupách s dřevěnou podlahou je imidasect ants , což je gelovitá nástraha, která se dá aplikovat přímo do spár v podlaze, nebo kolem zdí, a přípravek se tak dostane přímo k mravencům pod podlahu.

Petr Helekal

 

Stínky a svinky

Marie 16.3.2018 10:51
Dobrý den,lezou mě v ložnici v rekonstruovaném přízemí,kde suším v zimě prádlo malinký brouci asi od prosince první,jak se toho zbavit-zřejmě jsou to stínky ,či svinky.Tento týden mám různé náplasti obyčejné na zemi na různých místech-on se na to přilepí.Odkud přilézají nevím-možná pod soklem v ložnici,či jiných tmavých místech. Děkuju předem za radu.

Admin 16.3.2018 11:02
Dobrý den,
Stínky a svinky nejsou moc malinké většinou jsou přes centimetr velké. Pokud jsou to skutečně stínky nebo svinky, tak jsou to brouci kteří mají rádi vlhko. Pokud pokoj kde vás obtěžují sousedí s vlhkým sklepem, nebo se zahradou, tak ideálním řešením je odstranit příčiny vlhkosti. často stačí na zahradě zlikvidovat třeba popínavky nebo živý plot které se plazí po fasádě a které jsou pro tyto brouky ideálním úkrytem. Do lepových pastí sice brouky nachytáte, ale nevyhubíte je úplně. Na to bych vám doporučil postříkat roky místností, případně práh dveří insekticidem, který je pro hmyz toxický i po zaschnutí. Velmi dobré zkušenosti máme s přípravkem Atak deltacaps. Vhodné je udělat postřik také v místech odkud si myslíte že se brouci do ložnice dostávají.

stinky-z

I kdyby se jednalo o jiný druh brouků, atak deltacaps je natolik univerzální že si s nimi poradí také.

 

Tesařík a mravenci

Pokorný 20.2.2018 10:52
Dobrý den,mohl by jste mi poradit . Do střechy se nám dostali mravenci a tesařík krovový. Hubení pomocí sirných knotů není příliš úspěšné, i když výsledky s hubením jiného hmyzu máme. Jedná se o lesní srub,tedy vše ze dřeva,střecha pokryta pásy lepenky.Co by jste doporučil? Jedná se o stavbu 4x4m se sedlovou střechou.Děkuji Pokorný

Admin 21.2.2018 7:35
Dobrý den,pokud jde o mravence, tak těch se bez problémů zbavíte pomocí postřiku Loxiran sprej proti mravencům, který je pro mravence toxický i po zaschnutí, případně pomocí dýmovnice na hubení hmyzu dobol fumigator, která zabubí všechen živý hmyz, který s s dýmem dostane do kontaktu.

Na tesaříka který je schovaný uvtitř dřeva dýmovnice stačit nebude. Budete muset použít nějaký nátěr na ochranu dřeva proti dřevokaznému hmyzu. Oblíbený je třeba Lignofix, který koupíte v každém hobymarketu. Musí být ale ve verzi Profi. Nižší a levnější verze fungují jen jako prevence.

Pokud je ale tesařík hluboko ve dřevě, tak ani lignofix nemusí zabrat, protože při natírání štětcem se tekutina nevpije do dřeva moc huboko.

Dalším řešením je zavolat specializovanou firmu, která škůdce ve dřevě i jeho případné larvy zlikviduje mikrovlným zářením. Mikrovlny zahřívají materiály obsahující vodu, což brouci i jejich larvy jsou. Záření tak brouky vlastně uvaří jako v mikrovlné troubě.
Petr Helekal

Pokorný 21.2.2018 10:09
Děkuji za odpověď,potvrdil jste nám to, čeho jsme se obávali. Rozebrat střechu a vyřezat napadené krovy. Přes to jste nám velice pomohl. Ještě jednou děkuji.

Admin 21.2.2018 10:21
Já si myslím, že až tak radikální by to být nemuselo. Zkuste si najít v okolí někoho kdo provádí to ozařování trámů mikrovlným zářičem. Kamarádovi takto ošetřovali trámy v pár let staré dřevostavbě a tesaříky to opravdu zabilo. Nestálo to ani žádné velké peníze.
Petr Helekal

Pokorný 21.2.2018 10:49
Je to lesní srub bez elektřiny. Asi před 10 lety nám spadl na roh střechy strom a poškodil krytinu. Oprava byla provizorní a než jsme se dostali k řádné opravě,nějakou dobu tam zatékalo. Dali jsme na střechu plechové šablony a nevyměnili napadené části. Tak že se tam stačili nastěhovat mravenci i s tesaříkem a kdoví jaká další havěť. Tak že rozebrání střechy je jediná možnost jak zabránit ještě větším škodám. Jedná se o dva krovy, to s klukama zvládeme za víkend. Ještě jednou děkuji za rady.