Přípravky proti lalokonoscům
Lalokonosci jsou asi 1 cm velcí brouci s různorodým zabarvením a typickým noscem. Nejčastěji bojujeme proti larvám lalokonosce, protože jejich požerky kořenů a kořenových krčků mají za následek vadnutí a úhyn rostlin. Larvy lalokonosců jsou asi 1c m velké, bílé s hnědou hlavou. Dospělé samice nakladou až 500 vajíček ke kořenům okrasných dřevin, které pak po vylíhnutí larvy lalokonosců okusují. Dospělí jedinci také škodí. Požerky na listech rododendronů či střemch mají obvykle půlkruhovitý tvar. Někdy také vyžírají díry na listové čepeli.
Nejprodávanější
Jak se zbavit lalokonosců
Boj proti lalokonoscům je nejlépe začít ihned po zjištění jejich výskytu během sezóny, což je od dubna do října. Vhodným přípravkem proti lalokonoscům je Nematop – parazitické hlístice rodu Heterorhabditis.
Larvy hlístic po aplikaci se aktivně hýbou v půdě a pomocí čichu nacházejí larvy lalokonosců. Jakmile larva parazitické hlístice objeví larvu škůdce, vnikce do jeho těla přes trávící trakt či dýchací ústrojí.
Po napadení parazitickou hlísticí larva lalokonosce do 48 hodin uhyne. V larvách lalokonosců se pak parazitická hlístice rozmnožuje. Samice naklade až 1500 vajíček, přičemž po jejich vylíhnutí larvy hostující tělo opouští a hledají dalšího hostitele. Proti dospělým lalokonoscům můžete použít v případě nutnosti insekticidní postřik.